ВО "Свобода"

ENG

15 березня
Володимир Гончарук: Хмельницький прямує до енергонезалежності
Володимир Гончарук: Хмельницький прямує до енергонезалежності

Енергоефективність та енергозбереження є важливими пріоритетами у розвитку будь-якої країни. Завдяки ощадливому використанню енергоресурсів можна досягти економії коштів та енергонезалежності на рівні квартири, будинку, міста… Хмельницький ‒ серед тих міст, яке прагне енергонезалежності. Інтерв'ю із заступником міського голови Володимиром Гончаруком у газеті "Проскурів".

‒ Як наше місто планує досягти енергонезалежності?

‒ Енергонезалежність ‒ справа не одного дня, а пріоритет муніципальної політики на роки. Це не тільки певні заходи зі впровадження з метою енергозбереження та енергоощадливості, а формування нової енергосвідомості в суспільстві і хмельницькій громаді зокрема. Наразі, визначившись з основними напрямками реалізації муніципальної політики у галузі енергозбереження та енергоефективності, ми перейшли до їхньої реалізації. Зокрема, депутати міської ради ухвалили "План дій сталого енергетичного розвитку міста Хмельницького на 2016-2025 роки". В цьому важливому документі прописано більше 60 проектів, які дозволяють зменшити споживання енергоресурсів до 20 відсотків. Фактично це зобов'язання нашого міста в рамках підписання угоди мерів до 2020 року та до 2030 року згідно з Паризькою конвенцією ‒ до 40%. У Плані прописані завдання для всіх провідних галузей, які ми виконуємо. Тобто кожне підприємство, управління має певні напрямки роботи для зменшення використання енергоресурсів.

‒ Що це за напрямки?

‒ Найперше, це економія електричної енергії, найбільшими споживачами якої є бюджетна галузь, що використовує її переважно для внутрішнього освітлення. 2016 року міська влада виділила 2, 5 мільйона гривень на заміну ламп розжарювання на економні LED-лампи в освітніх закладах. Ця робота триватиме й надалі. В найближчі роки плануємо встановити енергоефективне освітлення в усіх бюджетних установах. Також багато споживають електроенергії наші управляючі компанії (колишні ЖЕКи), в основному, на освітлення місць загального користування. В рамках згаданої Програми також відбудеться модернізація зовнішнього та внутрішнього освітлення в місцях загального користування. Ми розпочали цю практику в 2016 році та продовжили торік. Думаю, через два роки стовідсотково матимемо економію освітлення, бо відрадні результати вже є. Наразі не тільки суттєво зменшено кількість використаної електроенергії, а й досягнуто кращого освітлення, скажімо, в під'їздах багатоквартирних будинків. Дбаємо й про покращення освітлення вулиць Хмельницького. Якщо торік більше займалися побудовою та приєднанням нових мереж, то цьогоріч акцентуємо увагу на центрі міста, де й відбуватиметься заміна освітлення: вулиці Кам'янецька, Бандери, Подільська та проспект Миру.

Якщо говорити про найбільших споживачів електроенергії серед комунальних підприємств, то це, в першу чергу, ХКП "Електротранс". Підприємство щороку споживає більше 11 мільйонів кіловат-годин електроенергії, зокрема на пасажироперевезеннях ‒ понад 9 мільйонів. Так-от, як показує аналіз, до 30 відсотків економії енергоресурсів може дати заміна старих машин новими. За два попередні роки наш тролейбусний парк поповнився 20 новими машинами. Дуже сподіваємося, що, як і передбачено Планом дій сталого енергетичного розвитку Хмельницького на 2016-2025 роки, місто, оновивши весь тролейбусний парк, досягне річної економії електроенергії в 1 мільйон кіловат-годин.

Не менш важливою є економія енергоресурсів комунальними підприємствами "Хмельницьктеплокомуненерго", "Південно-Західні тепломережі" та "Хмельницькводоканал". Ми розраховуємо, що заміна КНС водоканалом протягом двох наступних років дозволить зменшити споживання енергоресурсів на 1, 5 мільйона кіловат-годин. Гарних результатів у цьому досягли КП "Хмельницьктеплокомуненерго" та "Південно-Західні тепломережі". Завдяки когенераційним установкам на котельнях цих підприємств їм вдається суттєво економити енергоресурси. Власне, вироблена енергія дозволяє не тільки покривати потреби підприємств, а й продавати її іншим. Також для зменшення споживання газу теплопостачальні підприємства запускають у роботу котельні на альтернативному паливі ‒ пелетах, дерев'яних трісках.

‒ Кілька тижнів тому на полігоні твердих побутових відходів запущено біогазову установку. Що це дасть місту?

‒ Це також альтернативна енергетика, яка дасть змогу, спалюючи біогаз зі сміттєзвалища, виробляти на рік до 4 мільйонів кіловат-годин електроенергії і продавати її за оптовим тарифом. Саме таку кількість електроенергії використовують у міських мережах для зовнішнього освітлення.

‒ Як економить газ бюджетна галузь?

‒ Оскільки найбільша кількість споживачів газу переважає в бюджетній сфері, то відповідно тут також є над чим серйозно працювати. Власних коштів у Хмельницького, зрозуміло, небагато. Тож уперше за історію міста залучили грантові кошти. Хмельницький отримав пільговий кредит Північної екологічної фінансової корпорації (NEFCO) за програмою "Енергозбереження" на проведення комплексної термодернізації чотирьох бюджетних закладів СЗОШ №№14 та 15 і двох дитсадків, розміщених на проспекті Миру та в мікрорайоні Озерна. Цього року проект буде завершено. Вже надійшли кошти з двох джерел ‒ грантові (200 тисяч євро), які ми отримуємо безкоштовно, та 13 мільйонів гривень кредитних під 3% річних. Проект передбачає встановлення індивідуальних теплових пунктів (ІТП), заміну наявного внутрішнього та зовнішнього освітлення на енергоощадне (світлодіодне), утеплення фасаду будівель, ремонт покрівлі, заміну вікон та впровадження інших енергоефективних заходів.

Другий грантовий проект ‒ отримання кредиту 7 мільйонів євро під 1% річних. Ці кошти також будуть використані на комплексну термомодернізацію 30 бюджетних будівель. Реалізація проекту відбуватиметься протягом 3-5 років. У рамках Програми NEFCO буде встановлено чотири індивідуальні теплові пункти, ще п'ять ‒ у рамках енергосервісної угоди, яка завершується. Минулого року за кошти міста було встановлено сім індивідуальних теплових пунктів, робота продовжиться і цьогоріч. Загалом до кінця 2018 року кількість ІТП становитиме 20 одиниць. Щоправда, є потреба у встановленні їх більше 100.

‒ Серйозна проблема теплопостачальних підприємств ‒ втрата тепла в мережах. Як з цим борються хмельницькі тепловики?

‒ Модернізація та переоснащення котелень дозволяють скоротити енергоспоживання, а заміна старих мереж на нові знижує втрати тепла на шляху до споживача. Щороку "Хмельницьктеплокомуненерго" робить заміну до 4 кілометрів мереж, а "Південно-Західні тепломережі" ‒ в межах 1 кілометра.

‒ Термомодернізація житла ‒ один зі способів заощадження споживачів на тарифах. Що в цьому напрямку робить Хмельницький?

‒ Уже два роки в нашому місті діє програма утеплення житлових будинків. Загалом цією можливістю скористалися 10 багатоповерхівок, мешканці яких завдяки термомодернізації економлять сімейні бюджети. Цьогоріч на 20-ій сесії міської ради депутати прийняли нову Програму термомодернізації житлового фонду, який стосується ОСББ. Програма передбачає утеплення фасадів, заміну вікон і дверей, встановлення ІТП… Крім того, нова Програма сприятиме розвитку відновлювальної енергетики. Місто відшкодовуватиме кошти власникам індивідуального житла в приватному секторі, які встановили малі дахові сонячні електростанції. Частка повернення складатиме 10% вартості цієї електростанції (до 50 тисяч гривень).

‒ Які конкретні завдання ставить собі місто щодо зменшення використання енергоресурсів?

‒ До 2020 року Хмельницький має зменшити використання різних видів енергії на 20 відсотків. Плани хоча й амбітні, але їх під силу виконати.

Розмовляла Вікторія Стандрійчук